عوارضی دماوند 5 هزار تومن!

هفته گذشته دومین صعودم به قله دماوند در سال 90 بود. هرچند طبیعت این هفته با  زیبایی سه هفته پیش قابل مقایسه نبود اما باز هم دماوند هرچند خشک و گرم برای ما دوست داشتنی و زیباست. دماوند برای ما مظهر آزادگی و ایستادگیست. دماوند غرور ماست و وظیفه تک تک ما که برای حفظ و حراست از آن کوتاهی نکنیم و هیچ بی عدالتی و بی مبالاتی را بر آن تاب نیاوریم. 17 تیرماه مراسم روز ملی دماوند در رینه برگزار شد. جمع همه جمع بود. از دلسوزان واقعی  که حاضرند برای پاسداری از دماوند جان بر کف گذارند تا سودجویانی که با استفاده از نام دماوند ابراز وجود میکنند.  

بگذریم. داستان از این قرار است که هنگام ورود به جاده خاکی دماوند از مسیر جنوبی به زنجیری برخورد کردیم که برای گذشتن از آن باید مبلغ 5000 تومان پرداخت میکردیم. گرفتن این مبلغ نسبتا زیاد توسط افراد ناشناس به اسم کمک به جمع آوری زباله  برایم عجیب و غیر قابل هضم بود.  همه میدانیم که جمع آوری زباله ها از کوهستان یک حرکت پسندیده است و عموم کوهنوردان مایلند برای انجام این کار پول بپردازند. اما زنجیر کشیدن و اجبار کردن کوهنوردان آنهم با برخوردی طلبکارانه بسیار زشت بود. از همه بدتر اینکه به هیچ وجه مشخص نیست این پولی که از طرف شهرداری رینه (!!) دریافت میشود اگر ان شالله به جیب اغیار وارد نشود در بهترین حالت ممکن است برای  بهسازی معابر و بناها و آسفالت خیابانهای شهر رینه (که اصلیترین وظایف شهرداری است) مصرف شود!!  شورای شهر را چه به کوهستان؟  

این شد که به هیچ عنوان حاضر به پرداخت این پول نشدیم و خیلی سریع از ماشین پیاده شدیم. بیشتر از این توضیح نمیدهم چون در وبلاگ گرین مونت مقاله جالبی در رابطه با این موضوع و در ادامه این داستان نوشته شده است.  حتما بخوانید.

. . .

فقط به انتشار چند عکس زیبا از این برنامه بسنده میکنم. عکس هایی که توسط همنورد خوبم بابک کرم بیگی گرفته شده است:

و در آخر عکس یادگاری بادوست خوبم فرح منصوری روی قله. فرح و مهدی قصد دارند چند روز آینده جهت صعود به قله خانتانگری از جبهه شمالی به قرقیزستان سفر کنند. برای این زوج عزیز آرزوی موفقیت دارم.

 

 

/ 36 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
برج سینا !

http://msfi.ir/1389-06-19-08-52-53/the-news/1929-1390-04-25-16-47-33.html شبکه خبر سیما و نقد و بررسی اخذ ورودیه از کوه نوردان در مبادی دماوند

محمدابراهیمی

سلام بر انای عزیز صعودت رو به دماوند تبریک میگم امیدوارم که همیشه در بالا دستها بمانی در مورد عوارضی دماوند هم بایستی بگم بنده هم از اینکار به شدت بدم میاد و حاظرم برای حل مشکل هر چیزی که دوستان در نظر گرفتن در خدمت باشم اگر هم قرار هست جایی رو امضا کنم با کمال میل حاظرم چند سال پیش وقتی این جاده رو ساختن می گفتن که این جاده برای توریست و گردشگردی احداث میشه ولی از همان اول برای همگان اشکار بود که بعضی افراد دارن سرمایه گذاری می کنن که از این راه نیز پولی به جیپ بزنن بنده مخالف رفت و امد ماشین ها نیستم ولی اگر قرار بر این هست که پولی گرفته بشه می بایست در عوض امکاناتی هم در اختیار کوهنوردان قرار بگیره اگر این مبلغ برای جمع اوری زباله هاست پس چرا همه جا که نگاه می کنیم زباله جمع شده حتی اگر دقت کرده باشید در همان جایی که عوارضی گرفته میشه زباله ها بی داد می کنه چه برسه به ارتفاعات در همین راستا اگر می خواید واقعا کاری بکنید هر چه زودتر بهتر بنده حقیر در کنارتان خواهم بود در ضمن برای فرح و مهدی هم ارزوی موفقیت دارم همیشهدر اوج بمانی

674

گرفته مُلک حق/ ز مقدمش رونق به گوش جان آید/ندای جاء الحق ولادت آخرین ذخیره ی الهی، بهار دلها، یوسف زهرا، تبریک و تهنیت

دکتر آنا رضایی نیا

سلام آنا امیدوارم موفق باشی

دکتر آنا رضایی نیا

سلام آنای قهرمان امیدوارم همیشه موفق باشی

تازه كار

به نظر من اگر همه کوهنوردان دست به چنین اقدام نمادینی بزنن شاید انعکاسی در رسانه ها داشته باشه. حتی حمل پرچمهایی به قله در اعتراض به این حرکت شاید بتونه کمکی بکنه. منتهی بشرطی که این حرکت طوری مورد حمایت بقیه کوهنوردا قرار بگیره که کاملا به چشم بیاد.

سونیا

درودددددد[گل] ای کو...... بشه

mbz

صعود شما رو تبريك مي گم.واقعا خوشا به حالتان .دو بار صعود در سال جاري واقعا عاليه/ هميشه شاد و خندان باشي.

mbz

راستي شايد يواش يواش دور كوهها سيم خاردار بكشن و يك در ورودي بگذارند براي دريافت عوارض.همينطور كه بجاي ساخت پاركينگ عمومي با پاركبان ها از كنار خيابون ها هم شهرداري پول در مي آورد.

رضا

اتفاقاً 16 و 17 تيرماه من هم دماوند بودم و با اين قضيه برخورد كردم ولي تعجب نكردم چون چندجاي ديگه به اين عوارضي هاي زوركي برخورد كرده بودم.براي مثال درياچه ولشت سالهاست كه از اين عوارضي ها مي گيره.(متاسفانه)