پیام تاریخی و پر مفهوم باراک اوباما

امروز می‌خواهم بهترین آرزوهای خود را به همۀ کسانی که نوروز را در سرتاسر جهان جشن می‌گیرند تقدیم کنم. این جشن، هم یک آیین باستانی و هم زمانی برای بازآفرینی است و امیدوارم که شما از این فرصت ویژۀ سال برای بودن در جمع دوستان و خانواده بهره گیرید.

من بویژه می‌خواهم به طور مستقیم با مردم و رهبران جمهوری اسلامی ایران صحبت کنم.

نوروز تنها بخشی از فرهنگ نام آور شماست. هنر، موسیقی، ادبیات و نوآوری شما جهانرا به دنیایی زیباتر و بهتر تبدیل کرده است. اینجا، در ایالات متحده، جامعه خود ماهم در پرتو سهمی که آمریکاییان ایرانی تبار ادا کرده اند پربارتر شده است. ما ازتمدن بزرگ شما آگاهیم. دستاوردهای شما احترام ایالات متحده و جهان را برانگیخته است.

برای مدتی نزدیک به سه دهه روابط میان دو کشور تیره و تار بوده است. ولی این جشن، یاد آوری برای نقاط مشترک بشریت است که همه ما را به هم پیوند می‌دهد. از بسیاری جهات شما نیز مانند ما سال نو خود را همانگونه برگزار می‌کنید که ما جشن می‌گیریم. با گردآمدن با دوستان و افراد خانواده، مبادلۀ هدایا و داستانها و نگاه به آینده، با احساس تازه‌ای از امیدواری.

در بطن این جشن‌ها، نویدی برای یک روز بهتر، امیدی برای فرزندان ما، امنیت برای خانواده‌های ما، پیشرفت برای جوامع ما و آشتی میان ملتها نهفته است. اینها امیدواری‌های مشترکند. اینها رویاهای مشترکند.

پس این فصلی برای آغازی‌نو است. من میل دارم به روشنی با رهبران ایران سخن بگویم.

ما اختلافاتی جدی داریم که با گذشت زمان بر آنها افزوده شده است. دولت من اکنون به دیپلماسی متعهد است که طیف کاملی از مسائلی را که پیش روی ماست مورد بررسی قرارمی‌دهد و در صدد ایجاد یک پیوند سازنده میان ایالات متحده، ایران و جامعۀ جهانیاست. این فرایند با تهدید به پیش نمی‌رود. به جای آن ما خواستار برقراری ارتباطی صادقانه و مبتنی بر احترام متقابل هستیم.

شما نیز در برابر خود انتخابی دارید. ایالات متحده مایل است که جمهوری اسلامیایران بر جایگاه راستین خود در جامعۀ بین الملل قرار بگیرد. شما دارای چنین حقی هستید - اما این حق با مسئولیت‌های واقعی همراه است و به این جایگاه نه از راه ترور یا به مدد جنگ افزار، بلکه از طریق اقدامات مسالمت آمیز که نشان‌دهندۀ بزرگی حقیقی ملت و تمدن ایران است می‌توان دست یافت. و معیار سنجش این بزرگی داشتن توانایی برای ویران کردن نیست، نشان دادن توانایی شما برای ساختن و آفریدن است.

بنابراین، به مناسبت فرارسیدن سال نو شما، مایلم شما، مردم و رهبران ایران بدانید که ما در جستجوی چگونه آینده‌ای هستیم. این آینده‌ای است همراه با مبادلات تجدید شده میان مردم ما، و فرصتهای بزرگتری برای مشارکت و بازرگانی. این آینده‌ایاست که در آن اختلافات دیرین برطرف شده‌اند، آینده ای که در آن شما و همسایگانتان وجهان در بعد وسیع‌تر می‌توانیم همه در صلح و امنیت بهتری زندگی کنیم.

من می‌دانم که این منظور به آسانی تحقق پذیر نیست. کسانی هستند که اصرار دارند ما را بر اساس اختلافاتی که داریم معرفی کنند. اما شایسته است کلماتی را که سالیان یپیش به وسیلۀ سعدی نگاشته شده به خاطر آوریم:

 بنی آدم اعضای یکدیگرند / که در آفرینش ز یک گوهرند

 فرارسیدن یک فصل نو، این انسانیت گرانبها را که همۀ ما در آن مشترکیم به مایادآوری می‌کند. یکبار دیگر به این روح متعالی توسل جسته و نوید آغازی دوباره رابجوییم.

 سپاسگزارم. هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز.

 

/ 62 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن

سلام وبلاگت واقعا عاليه به منم سربزن بهترين کيلاگر دنيا با قابليت اتصال به سيستم قرباني بهترين سي دي هک در ايران کلاسهاي فوق العاده ويژوال بيسيک از مبتدي تا حرفه اي برنامه تبليغ در بلاگفا و 100 ها برنامه تووووپ ديگر همگي در www.m0rtalKombat.com www.MortalKombat.ir با قراردادن لينک باکس ما در وبلاگ خود و سپس ثبت لينک خود آمار وبلاگ خودتون رو 10 برابر کنيد www.Padash.Mihanblog.com

امیر

سلام.وبلاگ زیبا و مفیدی دارید. از شمال بارانی سال جدید مبارک.امیدوارم صعودهای مشترک در قله های زیبای شمال باگروه شما داشته باشیم.شادکام باشید

سهیل

سلام سال نو مبارک امیدوارم امسال سال به حقیقت پیوستن آرزو تون باشه( قله 8000)

الوندي-ديارالوند

درود -حضور ذهن ندارم عيدو تبريك گفتم يا نه -اما در عكس اصلاح الگوي مصرف ار اينترنت يه بار ديگه تبريك و آرزوي تندرستي-ضرر نداره

منصوري

سلام و سپاس شادي و تندرستي و صعودهاي خوب براي شما راستي، ... خوش به حال باباتون، و البته خوشا به شما

آرش شفاعی

سلام سال نو شما هم مبارک پر از شادی و پیروزی باشد

محمد نادعلی نسب

سلام مهمترین اختلاف ما با آمریکا حمایت آنها از اسرائیل است و تا زمانی که آنها از اسرائیل حمایت کنند مطمئنا روابط ما تیره خواهد بود . امیدوارم روزی آمریکا سر عقل بیاید . البته بعید میدونم این اتفاق بیافتد با تشکر

ج

آقاي فريدون بياتاني شما كه در هر محفلي وهر جلسه اي به راحتي هر كسي را خراب ميكردي از آقاجاني تا ساير اعضاي تيم ملي وحتي نزديكترين دوستانت ويا كساني كه از برخلاف عقايد تو بودند ومن جواني كه آرزو داشتم كوهنورد بزرگي بشم بخاطر لباس پوشيدنم رفتاري كردي كه به راحتي كوه را كنار گذاشتم اما چند سال كه ميشنوم با دخترمطلقه خرم آبادي كه چند سال مجرد در اراك بوده ارتباط داري و الان كه خيلي دير شده وخيلي ها را خراب كردي اعلام مي كني كه زن گرفتي اميد دارم كساني را كه خراب كردي شايد هم جواب اين بود كه طي سالها اين اون را خراب كردي داري مي گيري لطفا دست اون خ را بگير و برو وبگذار اراكي ها خودشون كوهنوردي كنند.

مازیار

درود .برام یه چیزی خیلی جالب اومد. تو این پیام ها که دیدم از همه چیز حرف به میان آمد غیر از اینکه تمدن ایران 2000 سال نیست . تنها 2500 سال براب هخامنشیان ما تودن داریم . بدرود