بنرهای وندالی

وندالها فقط اون دسته افراد اسپری به دست نیستند که به جون سنگ ها و صخره ها افتادند تا با ضربه زدن به محیط زیست ، به خیال خامشون اسم کوچیکشون رو جادوانه کنند.

گاهی این وندالها به شکل دیگری ظهور میکنند. بنرهای یادبود صعود اگرچه جزئی از وسایل ضروری و اجتناب ناپذیر گروه های  کوچک و بزرگ کوهنوردی شده ، اما نمیدانم به جای گذاشتن شان در کوهستان  و قاب کردن شان بر سنگ ها و دیوارها از چه نیتی سرچشمه میگیره!  میل به جاودانگی؟! خودنمایی؟!! تبلیغات؟!!! ناآگاهی؟ !!!!

 

عکس با نمای بزرگتر

. . . . .

از سوی دیگر راهبند مسیر جنوبی دماوند، که حالا از زنجیر به تیرآهن تبدیل شده و اگر مدیریت نشود احتمالا سال آینده کوهنوردان با دیوار بتنی مواجه خواهند شد!  با مذاکرات و جلسات متعدد فدراسیون و شهرداری رینه مقرر شد این راهبند همچنان بماند اما از ورود خودروهای شخصی به جهت حفظ محیط زیست منطقه جلوگیری بعمل آید و کوهنوردان از خودروهای مستقر در قرارگاه پلور یا رینه استفاده کنند. ولی عکسهای زیر خلاف این توافق نامه را نشان میدهد و به بی اعتمادی ما به مسئولان و اهالی رینه و تصور سودجویی آنها می افزاید!

عکس با نمای بزرگتر

. . . . .

 

این هفته افتخار داشتم سی و ششمین صعودم را در معیت آقای ساقیان (رکورد دار دماوند)باشم. این شقایق زیبا تقدیم به ایشان به خاطر حمایت ها و خوبی هایشان.

Damavand 36// 94.4.5

 

 

/ 12 نظر / 84 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسام

سلام. تبريك مي گم. دلم براي دماوند مي شود گفت كه لك زده و بايد دير يا زود سري بهش بزنم! همچنين ممنون بابت معرفي آدرس جديد. البته آقاي بيات تا جايي كه مي دونم به بلاگفا برگشته اند! اما در مورد ونداليسم و يك بام و دو هوايي و بي قانوني اصلاً چيز جديدي نيست و تنها پاسخي كه مي شه داد اينه كه اينجا ايرانه و نبايد متعجب شد. تنها كار ممكن نظاره تؤام با افسوس و احتمالا بعد از مدتي بي تفاوتي و بي خيالي است! برفراز باشي! [گل]

ماهزاده

به به بانوی کوهستان عزیز. منم اون تاریخ اونجا بودم [چشمک] جلوگیری از ورود ماشین شخصی؟!!!! ما با ماشین شخصی تا خود گوسفندسرا رفتیم!!!! البت 20تومن پول پارکینگ دادیم. پول پارکینگ هایی گه معلوم نیس کجا و چجوری خرج میشه! و اما فدراسیون و تدابیرش. وضعیت سرویس بهداشتی های دماوند فاجعست[سبز] چرا تدبیری اندیشیده نمیشه؟!!!!!! راسی خاسی بری خبر بده اگه دوس داشتی [نیشخند]

عباس ایلاقی

36بار ؟ دمت گرم [لبخند]

محسن اسماعیلی

با سلام برخی از سنگنوردها با نقاب حفاظت از محیط زیست افتادن به جون یکسری دیگه که چرا رول کوبیدید. به نظر من علت این امر تنها انحصار طلبی است. چون در صورتی که گشایش مسیر کاری وندالیستی باشه در درجه اول باید فدراسیون کوهنوردی جلوش گرفته بشه تا یک برنامه گشایش مسیر در علم کوه که این همه مسیر توش باز شده به عنوان صعود برتر ازش تقدیر تشکر نکنه.

خاکسار

سلام دختر گل دایی علی را توی مسیر ندیدی

محمد

دغدغه‌تون ارزشمند و مهم و برای بنده قابل استفاده است. اما در حاشیه عرض کنم که به کار بردن شلخته‌ی الفاظ هم کار درستی نیست. وندال یک معنای جامعه‌شناختی دارد که به کاربردن بی‌موالاتش در مسائل دیگر به بدفهمی و ابهام در معنای اولیه منجر می‌شود. وندال به معنی کسی که نامش را جایی یادگاری می‌کند نیست بلکه وندال انسانی‌ست جامعه‌ستیز و معترض که با نوشته‌ها و شکل‌هایش رو در و دیوار - که برای عموم ناپسند و نامطبوع است - در حال اعتراض و به عبارتی انتقام‌گیری از جامعه است. یعنی وندالیسم یک ناهنجاری اجتماعی است و قوامش بیشتر به همان انگیزه ذکر شده است.

علی گل نیا

متاسفانه وضعیت بدیه کاریشم نمیشه کرد

برزگر

یاماجِ محمد خلیلی ، چه خودنمایی می کنه اون بالا ها ها ها اونکه همیشه شعار حفاظت از محیط زیست می ده ! سالی دو بار برنامه پاکسازی کوهستان میزاره!!! [لبخند][نیشخند]

محمد خلیلی

با سلام حضور همنورد عزیزمان هر دفعه که به دماوند رفتیم بعد از بازگشت از قله به طبعیت از یک سنت قدیمی بنر صعود رو در بارگاه سوم و در محل برپایی چادرها ( زیر پناهگاه ) به دیوار سنگی که با سیم فلزی (تور فلزی ) محافظت شده نصب کردیم. (البته این کار به پیشنهاد و توسط یکی از دوستان انجام شد و منم البته مخالفتی نکردم) البته رها کردن بنر در قله و یا در مسیر مقوله دیگری است . ناگفته نماند این مساله از سال ها پیش روال بوده و ما هر دفعه با نصب یک بنر لاشه حداقل دو سه بنر خیلی قدیمی رو که در اثر فرآیند طبیعت پوسیده و از بین رفته را برداشته و به همراه انبوه زباله هایی که توسط گردشگران! در بارگاه سوم ریخته شده به پایین انتقال داده ایم . اغراق نیست اگر بگویم مقدار زباله هایی که امسال توسط خودم و بچه ها ( 12 نفر ) به پایین انتقال دادیم جمعا به اندازه بار یک وانت بود!!!!! با همه این ها از این نظر به مساله نگاه نکرده بودم و ضمن تشکر از شما تصمیم بر این شد که در اولین صعود آینده به دماوند بنر مربوطه برداشته شود واگر به هر علتی نتونستم برم به دوستان سفارش می کنم که بردارند.

محمد خلیلی

در مورد نظری که دوست کوهنوردمان !!! آقای برزگر (اسم مستعار نه واقعی ) دادند هم بایستی خدمت ایشان عرض کنم همه برنامه های انجام شده توسط گروه یاماج برنامه پاکسازی کوهستان هست و به یکی دو مورد ختم نمیشه !!! چرا که اولا زباله نمی ریزیم و ثانیا زباله های دیگران رو هم جمع می کنیم پس شعاری درکار نیست!!! اون دو برنامه هم که ایشان اشاره کرده برنامه نمادین برای بیدار شدن امثال خودشونه که یکبار با گوش خودم شنیدم که گفتند من مسئول جمع آوری زباله های دیگران نیستم!