کوهنوردی به ارتقای سطح آموزشی نياز دارد

....

با تشکر از فرشید فاریابی

به اعتقاد جمعي از وبلاگ‌نويسان كوه‌نورد هزينه کردن براي آوردن مربيان خارجي و ارتقاي سطح آموزش مربيان داخلي در درجه اول اهميت كوهنوردي ايران قرار دارد.

خبرگزاري ميراث‌فرهنگي ـ گردشگري ـ جمعي از وبلاگ نويسان کوه‌نورد (کوه نويسان) صعود مشترک خود را در راستاي بررسي مسائل کوه نوردي کشور برگزار کردند.

اين برنامه با صعود به ارتفاعات اشترانکوه در لرستان و برگزاري نشست مشترک در کناره‌هاي درياچه گهر به انجام رسيد و در پايان بيانيه کوه نويسان در خصوص مسايل مطرح منتشر شد.

در اين بيانيه با اشاره به مشکلات موجود در حفاظت از محيط‌هاي کوهستاني تاکيد شد: «تلاش براي دست يافتن به توسعه، نمي‌تواند توجيهي براي نابودي طبيعت باشد؛ بلکه حفظ و مراقبت از طبيعت خود جزئي از اهداف توسعه پايدار است. در اين راستا تراشيدن کوه‌ها براي ساختن جاده‌ها و ايجاد تاسيسات مخرب ديگر به هر بهانه‌اي، فقط نشان ‌دهنده نگاه تخريبي طراحان اين‌ گونه طرح‌ها به سرنوشت زيستي موجودات و انسان است.»

همچنين اين وبلاگ نويسان در بيانيه نشست خود با اشاره به افزايش تخريب اکوسيستم محيط‌هاي کوهستاني، کاهش اين خسارت‌ها و حفاظت از محيط کوهستان را منوط به برنامه‌هاي عملي و دوري از شعارزدگي عنوان کرده و کوه‌نوردي مسئولانه را مورد تاکيد قرار دادند.

کوه‌نويسان در نشست سوم با اشاره به افزايش حوادث کوه‌نوردي در کشور ضرورت بازنگري در سياست‌هاي فدراسيون کوه‌نوردي را مورد اشاره قرار داده و تاکيد کردند: «کوه‌‌نورد پس از گذراندن دوره‌هاي آموزشي لازم، مي‌تواند درک درستي از خطرات کوهستان داشته باشد و فدراسيون کوه‌‌نوردي مسئول آموزش افراد علاقمند در تمام شاخه‌هاي فني اين رشته‌ است بنابراين هزينه کردن براي آوردن مربيان خارجي و ارتقاي سطح آموزش مربيان داخلي در درجه اول اهميت قرار دارد تا در سايه اين آموزش‌ها به صعودهايي ايمن دست پيدا کنيم و کمتر با حوادثي که اغلب ناشي از عدم آشنايي افراد از اصول فني است مواجه شويم.»

کوه نوردي و حضور مسئولانه در محيط هاي کوهستاني، ضرورت گسترش آموزش هاي فني و فرهنگي به علاقمندان، مديريت اصولي تاسيسات و پناه گاه هاي کوهستاني موجود از سوي فدراسيون کوه نوردي و ضرورت در بازنگري برنامه هاي صعود پرتعداد به قلل ايران از ديگر محورهاي بيانيه نشست سوم وبلاگ نويسان کوه‌نورد است.

اين برنامه سومين نشست از اين دست برنامه‌هاي جمعي کوه‌نويسان ايران است که به همت گروه کوه نوردي تاريانا از شهرستان اهواز به مدت چهار روز در ارتفاعات اشترانکوه برگزار شد.

دومين نشست کوه نويسان در تاريخ 17 و 18 اسفندماه گذشته در ارتفاعات توچال با شعار «هم دل، هم گام، هم نفس» پيش از اين برگزار شده بود.

نخستين نشست وبلاگ نويسان کوه نورد در پناه گاه پلنگ چال تهران در سال 1384 برگزار شد که استمرار آن ممکن نشد و سري جديد اين نشست‌ها به همت گروه جديدي از وبلاگ نويسان پي گرفته شد.

.................

/ 42 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرتضی

نميدونم اين خصومت کوهنورد با آقای مشولی از کجا آب ميخوره اما از همین جا میگم که ایشون مردی شریف و شایسته هستن که البته سم پاشی های امثال کوهنورد خدشه دارش نمیکنه. برید مشکل روانیتون رو با یه روانپزشک مطرح کنیذ آفای نسبتآ محترم. آلحسود لا یسود. و به قول معروف: دود اگر بالا نشیند کسر شآن شعله نیست. اگر آقای مشولی با تجربه کم گروه رو هدایت کنه از سعه صدر امثال خانم فراهانی و دیگر دوستانه نه از بی قیدی یا خدا ناکرده از بی کفایتی اونا. اینم بگم که اتفاقا مشولی هم کوهنورد خوبیه هم آدم خوبی. تا کور شود هر آنکس که نتواند دید

محمد

اولا که کی گفته خطاب کردن استاد! در يک وبلاگ کوهنوردی به اين معنی ی که ايشون استاد کوهنوردی هستند. آدم نميتونه استاد رياضی فيزيک موسيقی نقاشی و ... باشه و کوهنورد هم باشه؟!!! به هر حال کوهنورد آماتور بودن يا نبودن چيزی از درجه استادی اون شخص کم نميکنه و چه خوبه که همیشه احترام افراد در هر مکان و موقعیتی حفظ بشه. در ضمن جناب کوهنورد آنا در کامنت دومش گفت که مشولی در دايره ی هنر و موسيقی سررشته داره همين. پس تو از کجا فهميدی که مشولی دف ميزنه؟!!!!!! يا اينکه اينو ميدونستی و با آگاهی از اين مساله خودتو به اون راه زدی تا به بقيه خواننده ها هم ايهام کلمه استاد رو القا کنی!! و در آخر جهت اطلاعتون مشولی سرپرست يک تيم نود و چهار نفره به درياچه گهر بوده و به هيچ وجه خود و تیم تاریانا قصد صعود به قله سنبران را نداشتند. سرپرست تيم صعود علی قادری بوده است که علی هم اگر چه از نظر سنی خیلی جوونه اما از کوهنوردان فنی کار و با تجربه به حساب مياد خصوصا در منطقه اشترانکوه که بارها صعود تابستانه و زمستانه انجام داده.

سلام يه سری به ما هم بزن

کارآگاه!!!

سلام. آقا محمد آخه يه بنده خدايی در کانتينگ پست http://daqlar.blogfa.com/post-21.aspx يه دوستی همين سوالو کرده بودن و اونجا در جواب گفته شده: سلام خدمت دوست عزیزم راز کوه آقای مشولی نوازنده دف هستند ولی به نظر من هنر اصلی ایشان پاکی ، صداقت ، و انسانیت ایشان است...

ابراهیم

به نام خدا اول اینکه حرفهای کوهنورد تا حدودی درسته و دوم اینکه جناب آقای مشولی هم تا بحال کار اشتباهی انجام نداده. خود ایشان هم که گفته اند هر کسی بیاد و گوشه ای از کار را بگیرد. در ضمن ایشان به عنوان یک مدیر خوب می توانند تقسیم وظایف کرده و سرپرستی صعودهای مشکل را به عهده افراد فنی تر بسپارند. کما اینکه ایشان چنین کرده اند،ما خیلی از تیمهای بزرگ هیمالیا نوردی را هم می بینیم که سرپرستها خود در بیس کمپ می مانند و تیم را هدایت می کنند. اما سخن کوهنورد هم تا حدودی درست است بخاطر اینکه عدم تجربه باعث تلفات بزرگی در کوهنوردی می شود و با احساسی برخورد کردن با این مسایل خدای ناکرده شاهد اتفاقات جبران ناپذیری خواهیم بود. پس بیایید همه با هم به قول استاد مشولی گوشه ای از کارها را بگیریم تا با برنامه ریزی بهتر کمتر شاهد اتفاقات ناگوار باشیم

فرهادی

هر کسی که فکر ميکنه ميتونه بسم الله اگر مشولی و آنا و ..... برنامه ريزی و اجرای اين صعود های پر دردسر ولی زيبا را انجام ندهند کی انجام ميده؟ من که فرصت سر خاراندن ندارم از طرفی به جای اين بحث ها که کی استاده؟ استاد چيه؟ کاری بلده يانه؟ بياييد جلو بقولی کار هر بز نيست خرمن کوفتن .............. اگر مردش هستين اين گود و اين ميدان عمل کنيد و حرفهای خاله زنکی رو ول کنيد

azizollahi

دلت بسوزه :!!!! http://tehrankooh.blogfa.com/post-110.aspx اگه گفتی کیه ؟؟؟ برات آف گذاشتم که بیایی ولی جوابی ندادی !

azizollahi

دلت بسوزه :!!!! http://tehrankooh.blogfa.com/post-110.aspx اگه گفتی کیه ؟؟؟ برات آف گذاشتم که بیایی ولی جوابی ندادی !

فرهادی

بد بختی ما ايرانی ها از کجاست؟ به پست جديد من مراجعه کنيد و يا به آدرس http://rasamhost.blogfa.com