اولین زنی که توانست 14 هشت هزار متری دنیا را فتح کند

یک کوه نورد کره جنوبی، به عنوان اولین زن کوهنورد که تمامی 14 قله بلند دنیا را فتح نموده، دست یافت. مقامات رسمی گفتند او در حالی که به سختی صعود می کرد، به آخرین قله 8000 متری دست یافت.

Oh Eun-sun   چهل و چهار ساله در آخرین صعود خود در قله آناپورنا فاصله کمپ آخر تا قله را در 13 ساعت صعود کرد تا در رقابت با کوهنورد زن اسپانیایی برای دست یابی به این عنوان، پیروز شود. شاهکار او به صورت زنده در تلویزیون KBS کره جنوبی نمایش داده شد.        

او بر فراز قله پرچم کشورش را تکان داد و قبل از اینکه دستانش را بلند کند و فریاد پیروزی سر دهد، اشک از چشمانش سرازیر شد!

مقامات رسمی گفتند آناپورنا آخرین قله ای بود که Oh باید صعود می کرد تا به این عنوان دست یابد.  او 13 سال پیش یعنی در سال 1997 قله گاشربروم 2 را به عنوان اولین صعود هشت هزار متری فتح نمود و پس از سیزده سال موفق به صعود قله آناپورنا به ارتفاع 8091 متر شد. او در سال 2004 نیز به قله اورست دست یافته بود.     

این سوال مطرح شد که آیا رقیب Oh، خانم Edurne Pasaban اسپانیایی همه قلل هشت هزار متری دنیا را صعود نموده یا خیر که انجمن کوهنوردی نپال پاسخ داد کوهنورد کره جنوبی سزاوار عنوان اولی است.     

آنگ تیشرینگ رئیس انجمن کوهنوردی نپال که بر کلیه کشورهای منطقه هیمالیا نظارت دارد، عنوان کرد: ما دستاورد او را به عنوان اولین زنی که توانست بلندترین قلل دنیا را صعود کند تایید می کنیم.

..

..

 (ترجمه: حامد منصوری)

همه ما زنان  از این اتفاق خوشحالیم و به این موفقیت افتخار می کنیم       

..

..

پی نوشت:

حکایت جالب  فداکاری و اخلاق شایسته این خانم کوهنورد برای دست یابی به این عنوان بزرگ را در وبلاگ کلاغها و خبرگزاری فارس خوانید.

 

/ 22 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خواننده

وجود این دستور <script language='JavaScript' type='text/javascript' src='http://havadaran.net/havadaran.js'></script> در خط 919 سورس وبلاگ باعث می شه که وبلاگ شما به آدرس http://havadaran.net ری دایرکت بشه.

AkbarAgha

سلام.با وجود مردانی مثل شما...گاهی به زن شدن فکر میکنم.

AkbarAgha

در ضمن....بهتره واقع بین باشیم....اجازه بدید ابتدا ببینیم این جمعیت 70 میلیونی میتونه بالاخره هر 14 تا رو بره یا نه....بعد به این فکر میکنیم که یک مرد به چنین چیزی دست پیدا میکنه یا نه....و بعد از اون به این فکر میکنیم که یک زن............بی خیال...خیلی خیالپردازی شد.....

soli

Anna Jun proud and be victorious [چشمک]

ص.ک

این موفقیت رو به همه خانم ها تبریک میگم ولی خودمونیم این خانم 40 نفرو اسیر خودش کرد تا صعود کنه[خنده]

امین خادم

اکبر آقا من نمیخوام باهات کل کل کنم اینجا جاش نیست ایشاله بعدا’....

فرشید

سرکار خانم فراهانی البته ما هم به عنوان یک مرد ایرانی که ذلیل زن ایرانی می بوده باشیم بسیار خوشحالم خواهیم شد که جملگی زنان ایرانی خودمان هم بروند بالای هشت هزار متر که چه عرض کنیم هشتصد هزار متری یا اصلا طوری بروند بالا که دیگر امکان رجعتشان هم نباشد خدای ناکرده ما که بخیل نیستیم انشالله همه تان اصلا بهشت را فتح کنید به حول و قوه ی الهی تا ابدالدهر هم همانجا بمانید ما هم این پایین یک خاکی بر سرمان خواهیم ریخت .البته مطمئنا بی معرفت هم نیستیم ها پشت سرتان هم یک پیاله آب خواهیم ریخت . اصلا هم نخواهیم گفت حیف آب

مهدیه صالحی

این چه خبری بود دادی ؟آمار مرگ و میر مردهای ایرانی به طرز شگفت آوری افزایش پیدا کرده ..........خواهر دارن از حسادت دق میکنند ........اما خدایی خویشتن داری مردها قابل تحسینه مثلا متاهل ها میگن : ما اگه زن نداشتیم تا حالا روی این زن کوهنورده را کم کرده بودیم.از اون جالبتر مجرد ها میگن : ما داریم پول جمع میکنیم که یه سرو سامونی بگیریم بعد می ریم کوههای بالای 80000000 متر را فتح میکنیم .اما به هیچکس نگو هر کروم از مردهای ایرانی که رفتند کوه یا برنگشتن یا تا نزدیکی قله رفتن [نیشخند] البته منظور از نزدیکی قله همون آبشار یخی دماوندخودمونه که هر کی پاشو از بارگاه 3 بیرون میذاره میگه تا آبشار یخی رفتم حتی بالاتر 1............/. میلیمتر تا قله مونده بود که برگشتم.خدایی خیلی زبون درازن ...........

مهدیه صالحی

اولا که شوهر من خان نیست .دوما من کفری نیستم سوما شوهرم تنبل نیست از همه مهمتر اینکه کری نمیخونه ..................اما خواهر شوهر نکن [گریه]

محسن صادقیان

ما هم از صعود این خانوم خوشحالیم و به ایشون و تمام خانوم های جهان تبریک میگیم .