کيسه خواب

؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛

حالا که فصل زمستان نزدیک است فکر میکنم مروری بر دانسته هایمان (اینبار کیسه خواب) بد نباشد. اگر قصد خرید کیسه خواب دارید این متن را حتما مطالعه کنید. امیدوارم برایتان مفید باشد.

؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛

کيسه خواب از وسايل ضروري يک کوهنورد است که بيشتر در برنامه هاي چند روزه که احتياج به شب ماني در کوه دارد استفاده مي شود . خواب يکي از ضروريات انسان مخصوصا براي تجديد قوا مي باشد . بنابراين کيسه خواب راحت و نرم و گرم از اهميت بالايي برخوردار است
کيسه خوابها به دو نوع پر و الياف تقسيم بندي مي شوند . کيسه خوابهاي پر که حاوي پر قو هستند از قديم بسيار مورد توجه بوده اند . تنها نقيصه کيسه خواب پر اينست که اگر خيس شود خشک شدن آن به زمان زيادي نياز دارد و خيس شدن در زمستان نيز برابر با يخ زدگي و يا مرگ است ! براي رفع اين نقيصه الياف جديدي به شکل لوله هاي تو خالي ساخته شده و در ساخت کيسه خوابهاي جديد و حرفه اي از آنها استفاده مي شود . اين الياف با وجود سبکي از حجم بالايي برخوردارند که بسته بندي در کوله را کمي مشکل مي سازد . البته اين نقيصه نيز در الياف جديد به نام ترمو لايت برطرف شده است .

35395.jpg

    چون كيسه خواب پر هنوز طرفداران زيادي دارد كمي درباره آن بيشتر توضيح مي دهيم . ميزان پر موجود در كيسه خواب بصورت درصد كرك و ساقه پر بيان مي شود . مثلا پر 60/40 يعني 40 درصد آن ساقه و 60 درصد آن كرك پر است . بدين ترتيب كيسه خوابهاي 70/30 و 80/20 و 90/10 و 95/5 نيز موجود است . كه اين نوع آخر بسيار حرفه اي و مخصوص صعودهاي بلند مي باشد . لازم بذكر است كه هرچه درصد كرك پر بيشتر باشد كيسه خواب گرمتر و سبك تر است
دماي مطلوب كيسه خوابها نيز با سه دماي حداقل و راحت و حداكثر بيان مي شود . مثلا 10و17- و 25- درجه سانتيگراد يعني اين كيسه خواب براي دماي بين 10 درجه بالاي صفر تا 25 درجه زير صفر مناسب است ولي 17- درجه سانتيگراد راحت ترين و مطلوبترين دماي آنست و نزديك به دماي حداقل از گرما و نزديك به دماي حداكثر از سرما اذيت خواهيد شد . دماي حداكثر يا نهايي تنها از يخ زدن اعضاي بدن جلوگيري مي كند و شما خواب خوبي در اين دما نخواهيد داشت . بنابراين در خريد كيسه خواب به دماي حداقل بيشتر توجه شود . ضمنا هرچه كيسه خواب درصد كرك بالاتري داشته باشد دماي متوسط آن به دماي حداكثر نزديكتر مي شود و اصطلاحا
قويتر است .

sleepwalkersit350.jpg
و باز هم همان حرف تكراري كه با توجه به برنامه خود كيسه خواب را تهيه كنيد . يعني حداقل بايد دو كيسه خواب داشته باشيد يكي براي بهار و دماهاي بالاي صفر و يكي براي پاييز و زمستان و دماهاي زير صفر . تابستانها هم كه لخت مي خوابيد تا پشه ها دلي از عذا در بياورند  .
كيسه خوابهايي كه در ايران موجود است تا حدود 45- درجه سانتيگراد هستند و جوابگوي آب و هواي ايران هستند . هرچند مي توان با افزايش لباس و پوشيدن البسه پر نيز به گرماي بدن افزود
در مورد طول كيسه خواب حتما از طول بدن شما بلند تر باشد تا در صورت نياز بتوانيد كفش و يا ظرف آبتان را شب در ته آن بگذاريد كه تا صبح يخ نزند  .
در خانه و زماني كه از كيسه خواب استفاده نمي كنيد آن را بصورت باز از چوب لباسي آويزان كنيد تا پر هاي آن پف كند و اصطلاحا نشكند . چون شكستن پر و خوابيدن آنها بر روي هم از دماي كيسه خواب مي كاهد .
نكته : حتما موقع خواب از لباس زير خشك استفاده كنيد . چون اگر تنها زيرپوش شما بر اثر تعرق خيس شده باشد و داخل ده تا كيسه خواب هم كه برويد باز سرما خواهيد خورد  .

 

/ 14 نظر / 62 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی قادری

سلام خسته نباشين.خب هستين خيلی عالی بود من ک استفاده کردم بايد بگم با اين پست تنوع خيلی عالی تو وبلاگ ايجاد کرديد اميدوارم بتونم از مطالب بعدی شما در مورد وسايل کوهنوردی استفاده کنم راستی اطلاعاتی در مورد ديواره لجور دارم مينويسم خوشحال ميشم ی سری بزنيد.

خودت ميشناسی من کيم. نيازی به معرفی نيست

در مورد رنگ کيسه خواب هم نظری بدين!

هر کی هستی سوال خوبی پرسيدی

نظر من : البته رنگ کيسه خواب يک نکته بسيار مهمه که انگار تو اين متن فراموش شده. در واقع رنگ کيسه خوابتان نشاندهنده سطح کار شماست. مثلا کوهنوردای حرفه ای از رنگ های آبی و سرد استفاده ميکنند . چون اونا در مقابل سرما تحمل زيادی دارند و برعکس کوهنوردای ناز نازی و سرمايی رنگ های گرم مثل قرمز را ترجيح ميدهند!!!!! کیسه خواب های سبز مخصوص کماندو ها و صعود های سراسری سپاه و ارتشه و کیسه های سیاه برای آدمهای منزوی هستش که چون با دنیا قهر میکنند به کوه پناه میبرند. زرد هم مخصوص آدمهای جلف. هر حال بسته به اينکه جز کدوم دسته باشيد ميتونيد رنگ کيسه خوابتون رو انتخاب کنيد..... درست گفتم؟ تا نظر نويسنده چی باشه!!

سياوش

سلام اول يه عذر خواهی که اينقدر دير اومدم . خانم سلماسی ازتون تشکر کرد و خيلی سلامتون رسوند . ولی کاش يه کم بيشتر نشونی می دادين . کلی فکر کرد تا يادش اومد . اين مطلبتون هم خيلی علمی و فنی بود . از قيمتشون هم می نوشتين بد نبود . می دونين ديگه کوهنوردها کمی - فقط کمی - بی پول اند . من بالالخره گزارش سبلان و صعود خانم سلماسی رو نوشتم .

.

حالا کيسه خواب خودت چه رنگيه؟

ایمان

من کيسه خواب نمی خوام . من خواب می خوام . لطفا تايم خواب به من بديد

امين

سلام دوست خوب ممنون که به وبلاگ من سر ميزنی بائر کن وقتم کمه واسه آپ کردن . ولی به زودی آپ می کنم . موفق باشی /

behnam

age matlab khasi ehtiyaj dari ba man tamas begir.

همنورد

آنا جان سلام راستش وقتی داشتم آدرس وب لاگت رو میزدم که بیاد ، با خودم گفتم : احتمالا بازهم این دختره رفته دماوند از دماوند چه خبر؟ امروز با بچه ها ذکر خیرش بود، دیدیش سلام برسون به روزم

شه

سلام همنورد قديمی از توچال چه خبر