صعود به دماوند از یال ملاخوران

ابتدای مسیر ملاخوران


نمایی از یال ملاخوران از گوسفندسرای جنوبی

صعود از یال های فرعی دماوند همیشه  جز برنامه های مورد علاقه ام بوده اما از اونجاییکه صعود تنها از یالهای  بکر با ریسک هایی همراهه فرصت همراهی  دوستانم رو مغتنم میشمرم و سعی میکنم این فرصتهای نادر رو از دست ندم.

پنجشنبه 15 تیر 96  به همراه بیتای عزیز ساعت 3:30 صبح از تهران  راهی دماوند  برای صعود یال ملاخوران شدیم.  به نظرم انتخاب یک روزه یال فرعی مستلزم آمادگی نسبی و هم هوایی قبلی است. به همین خاطر  هفته قبل به تنهایی  از مسیر جنوبی  قله را صعود کرده بودم.  ولی بیتا که دوهفته مسافرت  کنار سواحل دور و خوش آب و هوا!!  حسابی آب زیر پوستش انداخته بود ، بدون هم هوایی با من همراه شد. البته مطمئن بودم که به خوبی از پسش بر میاد.

ساعت از 6 صبح  گذشته بود  که گوسفندسرا  بودیم و از همانجا برای رسیدن به یال ملاخوران حدود  بیست دقیقه  به سمت شرق ( سمت راست) تراورس کردیم. یال ملاخوران به خاطر هیبت عریض و مرتفعش کاملا مشخصه.   البته  اگر بخواهیم یال ملاخوران را از ابتدایش صعود کنیم تقریبا باید از نزدیکی های دوراهی جاده اسفالت شروع کنیم. ولی همانطور که فعلا رسم است مسیر جنوبی را به جای اینکه از ابتدایش ( یعنی اول جاده آسفالت و پارکینگ) صعود کنند از گوسفندسرا آغاز میکنند، ما هم برای صعود از ملاخوران از همان ارتفاع 3000متر شروع کردیم.

گله های دام ساعتی بود که  به دنبال صبحانه  از این یال به اون یال در حرکت بودند و ما که مسیر مستقیم یال رو بدون تراورس بالا میرفتیم. گذر از تیغه های سنگی و دست به سنگ شدن خیلی برایم لذتبخش بود. حدود ساعت 10 صبح  هم ارتفاع  بارگاه بودیم. یکساعت در پناه سنگی به استراحت و صبحانه مشغول شدیم و سپس ادامه یال.

شاخ های دماوند. یکی از نمادهای مسیر ملاخوران

تنها تایم طولانی استراحت و صبحانه

نمای بارگاه سوم از یال ملاخوران

از یک دشت کم شیب عبور کردیم. باز به تیغه های سنگی رسیدیم و در نهایت هم ارتفاع آبشار یخی به مسیر شن اسکی برخوردیم.  پاکوب بسیار ضعیفی در طول مسیر وجود دارد حتی سنگچین جای چادر. این پاکوب در ارتفاع 5300 متری ما را به سمت راست یک دره برفی کوچک به رنگ مایل به سبز هدایت میکرد. اما به نظر طولانی تر و دورتر از قله بود و ما در مشورتی تصمیم گرفتیم از سمت چپ برفها به صعود خودمون ادامه بدیم. اما این مسیر هم سختی های خودش رو داشت و درگیر شن اسکی و سنگهای درشت روان شدیم. با یک تراورس نیم ساعته میتونستیم خودمونو به سنگ مثلث و مسیر اصلی و نسبتا شلوغ جنوبی برسونیم اما اینکارو نکردیم و تا آخرین لحظه یال خودمون رو ادامه دادیم و در نهایت از وسطهای تپه گوگردی سر در آوردیم. لحظه قشنگی بود و برای من بهترین قسمت برنامه.  شربت آلبالوی خونگی خنک جایزه ای بود که سر قله به خودمون دادیم و بعد از گرفتن عکس یادگاری از مسیر جنوبی فرود آمدیم.


و قله ...

در کل مسیر ملاخوران طولانی تر و سنگین تر از جنوبیه. طبق  ترکی که قبلا زده بودم مسیر جنوبی از گوسفندسرا تا قله را بین 7 تا 8 کیلومتر  ثبت کرده بود و این بار مسیر یال ملاخوران تا قله بیش از 11 کیلومتر ثبت شد.  با سرعت حرکت متوسط و  توقفهای کوتاه ساعت 4 بعد از ظهر به قله رسیدیم.

ساعت 7 عصر در بارگاه سوم جایی برای چند دقیقه نشستن حتی کف سالن !  و خوردن یه چایی هم نبود!  تورلیدرهای بی ملاحظه تیم های خارجی تعداد زیادی از صندلی ها و  هر گوشه سالن رو تبدیل به انبار و آشپزخونه شخصی تورشون خودشون کرده بودند  این کار البته در روزهای خلوت تر جایزه ولی در همچین روزهایی در اوج شلوغی، بی انصافی به نظر می اومد. 

ساعت 9 شب به گوسفندسرا رسیدیم یکساعتی معطل  اومدن ماشینی که جا برای ما دونفر داشته باشه نشستیم و ساعت 11 و نیم شب تو "کافه کوهستان پلور " نیمروی خوشمزه ای بر بدن زدیم و به سمت تهران براه افتادیم.

 این برنامه به مناسبت روز ملی دماوند اجرا شد. به امید اینکه باآموزش و اطلاع رسانی و همکاری همه ارگانها خصوصا شهرداری رینه!  فدراسیون کوهنوردی، سازمان منابع طبیعی، باشگاه ها و گروه ها و علاقمندان ،  با کوهنوردیِ مسئولانه و  سازگار با محیط زیست یادگار ملی خود - دماوند باشکوه- را حفظ کنیم. 

 

/ 9 نظر / 365 بازدید
عیسی

سبز باشید و شاد... [گل]

سعید قاسمی

زنده باد خسته نباشید

مجید

به به سلام آنا خانم خیلی هم عالی[لبخند] بعد مدتها دوباره یه گزارش خوب از شما دیدیم [چشمک] من که امسال هنوز دماوند نرفتم خوشبحال شما راستی انگار خیلی از پستهای قبل پاک شده .. درسته؟!

وبسايت اصفهان من بزرگترين نيازمنديهاي رايگان کشور

خوشحال ميشم به منم سر بزني! يک سيستم وبلاگ دهي جديد را باش آشنا شدم امکانات خوبي داره اونجا هم ميتوني وبلاگ بزني پارس بلاگ دات ايکس واي زد parsblog دات ايکس واي زد parsblog دات xyz [گل][گل] -------------------------------حالا چند تا آگهي بازرگاني-------------------- تبديل وب لاگ شما وبلاگنويس محترم به يک وب سايت با کمترين هزينه هاست رايگان يک ساله هديه من به شما شما فقط هزينه ثبت دامين مورد نظر خود را براي يک سال بدهيد و هاستينگ رايگان داشته باشيد براي کسب اطلاعات بيشتر با اي دي من در تلگرام مکاتبه کنيد @updap -------------------------------------------- بزرگترين آپلود سنتر براي ايرانيان امکان کسب در امد روزانه از تعداد دانلود فايل هاي شما همين الان با مراجعه به وب سايت زير اکانت خود را بسازيد updap دات کام آپ دپ دات کام ---------------------------------------------------------- يک سايت رايگان براي ارسال آگهي هاي شما بزرگترين سيستم نيازمنديهاي رايگان ايران همين الان آگهي خود را منتشر کنيد esfahan.me

فریبا

سلام .همیشه از خوندن گزارش برنامه ها و عکسهای قشنگت لذت میبرم .قدرت و سرعت صعودتون برام غبطه برانگیزه .ارزو میکنم همیشه سلامت و شاد باشین و در کوهها و طبیعت زیبا[قلب]

سعید

سلام و عرض ادب. بسیار زیبا و خواندنی . خدا قوت

فرید

به به چه برنامه ای بعد از مدتها دوباره یه شرح خوب نوشیتن و چراغ وبلاگ رو روشن کردین به بیتا خانم و آقا کاظم هم سلام بنده رو برسونین قدمهاتون استوار و همیشه مرتفع باشین

رضا

سلام و ارادت گزارش مثل همیشه عالی بود

علم کوه

جالبه وجای تعجب درود بر شما .شکوهی برادر کوچک شما